Richard Astbury

TRAINED: Arts Educational Schools, London.

THEATRE INCLUDES: Ensemble/cover Felicia and Farrah in Priscilla, Queen of the Desert (UK tour); Swing/cover Patsy, Sir Robin, Herbert Historian in Spamalot (UK tour); Ensemble/Officer/understudy Rolf in The Sound of Music (Popular Productions); Prince Charming in Snow White (Hammond Productions/Thailand); Coricopat/ understudy Rum Tum Tugger, Skimbleshanks and Macavity in Cats (UK and European tour); Ensemble in White Christmas (Manchester Lowry); Ensemble/Dance Captain/understudy Prince in Sleeping Beauty (Malvern Festival Theatre); Ensemble in Christmas in New York (Spekulation Productions).

TELEVISION INCLUDES: Coricopat in Cats as part of the 2013, and Chorus for 2011, Olivier Awards (Theatre Royal, Drury Lane).

Michael Begley

THEATRE INCLUDES: After Electra (Plymouth Theatre Royal); The Glass Slipper (Hampstead Theatre); Mrs Lowry and Son (Trafalgar Studios); Sweet Bird of Youth (Old Vic); If There Is I Haven’t Found It Yet (Bush); Rhinoceros, The Arsonists (Royal Court); Who’s Afraid of Virginia Woolf, Adam Geist, Mad For It (Manchester Royal Exchange); Pravda (Chichester Festival Theatre/ Birmingham Rep); Martha Loves Michael (Ruffian/Pleasance); The Norman Conquests (Birmingham Rep); Hobson’s Choice (Touring Consortium/Birmingham Rep/Plymouth Theatre Royal. TMA Best Supporting Actor Award nomination); Flip Fest, The Tempest (Contact); Death of a Salesman, Wildest Dreams, Life of Galileo (Manchester Library Theatre. MEN Best Newcomer Award for Life of Galileo); One Day in October (Riverside Studios); Hunting Scenes From Lower Bavaria (Gate).

TELEVISION INCLUDES: Foyle’s War, EastEnders, Switch, Holby City, Doctor Who, Casualty, Being Human, Doctors, Minder, Silent Witness, The Children, The Bill, The Last Detective, Miss Marple, The Eleventh Hour, Wire in the Blood, Dalziel and Pascoe, William and Mary, The Royal Stretford Wives, Bob and Rose, In Deep, City Central, Heartbeat, The Grand, Grafters, McLibel!, See You Friday, This Life, Hillsborough, London’s Burning, Julius Caesar.

FILM: Vacuuming Completely Nude in Paradise.

RADIO INCLUDES: Sunny Afternoon, 04/04/1968, Excerpt from a Dog’s Ear, Buried, God in a Box, City of Dreams, 1834, 7 Floors, Like Jude, Single Plus One, Jerusalem, High in the Clouds, The Misanthrope, Close Enough to Touch

Oliver Brooks

TRAINED: Birmingham School of Acting.

THEATRE INCLUDES: The Drowned Man (Punchdrunk); Constance & Sinestra and the Cabinet of Screams (Latitude Festival); Beauty and the Beast, The Canterbury Tales, Snow White, Jack and the Beanstalk, Cinderella, Twelfth Night, Much Ado About Nothing (Worcester Rep); Agamemnon (Camden People’s Theatre). Workshop: The Attic (Theatre Royal, Haymarket).

FILM INCLUDES: The Portwine Stain, Tomb Raider Ascension, Night Club (shorts).

RECORDINGS: The Attic (Tin Pan Alley Studios).

Collette Coleman

TRAINED: Bird College.

THEATRE INCLUDES: Swing/cover Cheery Sundae in Charlie and the Chocolate Factory (Theatre Royal, Drury Lane); Swing/cover Victoria, Rumpleteaser, Jemima in Cats (international tour/David Ian Productions); Ensemble in White Christmas (Lowry Theatre/Michael Rose Ltd); Handmaiden/cover Narrator/cover Mrs Potiphar in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (European tour/Bill Kenwright Ltd); Ensemble in A Day at the Races, A Night at the Opera (Bronowski Productions); Temperance Lady in The Ripper (New Players’, London); Ensemble in Through the Door (Trafalgar Studios).

FILM: Ballet student in StreetDance 3D.